Cloudová řešení


 
Co je privátní cloud?
Privátní cloud představuje další vývojový stupeň v poskytování IT služeb, který v sobě zachovává výhody plynoucí z konsolidace a virtualizace a rozšiřuje je o další velmi důležité prvky, jako je sdílení prostředků, samoobslužné funkce, škálovatelnost, pružnost a možnost účtování podle využití.

V prostředí privátního cloudu mohou uživatelé využívat samoobslužný portál, kde mohou například žádat o navýšení kapacity provozovaného cloudu, spustit nový virtuální server nebo provést instalaci nové služby. Je možné přidělit výpočetní prostředky pouze dočasně – například externistovi pracujícím na nějakém projektu. Privátní cloud je rovněž vysoce automatizovaný - výpadky služeb a požadavky uživatelů jsou řešeny automaticky.  

Co je flexibilita? Schopnost se přizpůsobit

Flexibilita či elasticita je jednou ze základních vlastností cloudu. Definice se mohou mírně lišit, výstižná je ale například tato:
„schopnost cloudu adaptovat se na měnící se požadavky tak, aby se v každém časovém okamžiku co nejpřesněji výkon s požadavky shodoval.“
 
Znamená to, že když se vaše potřeby na výkonnost cloudu změní, on se jim rychle a snadno přizpůsobí – po rychlém restartu virtuálního privátního serveru bude vše optimalizované.

Potřebujete pro svůj e-shop výkon navíc, třeba abyste pokryli podvečerní špičku? Nemusíte na nic myslet, díky flexibilitě se výkon vyrovná vašim potřebám.

V cloudu máte k dispozici výkon a prostor, který je teoreticky neomezený a dokáže se rychle přizpůsobit rostoucím či klesajícím požadavkům. 

Zato když máte fyzický server, jeho výkon je pevně dán zvoleným procesorem, množstvím paměti, typem úložiště a dalšími faktory. Ve chvíli, kdy vám výkon přestane stačit, máte dvě možnosti. 

Můžete buď zatnout zuby a vydržet s nedostačujícím hardwarem. Tento postup však může mít za následek úbytek klientů, pokud je server nedokáže obsloužit – tedy pokud se jim e-shop nebo webové stránky nenačítají dost rychle nebo dokonce vůbec.

Druhou možností je pustit se do upgradu systému, který ale zabere nějaký čas. Obnáší totiž hledání odpovídajících komponent, nejlepšího prodejce, objednávání a až pak teprve výměnu hardwaru.

Nejlepším řešením je přejít do cloudu. Tam totiž tyto starosti neřešíte. Když potřebujete více výkonu, prostě jej od poskytovatele dostanete. Prakticky okamžitě a bez jakýchkoliv problémů.

V praxi to pak znamená, že poskytovatel může reagovat na změnu vašich potřeb a vy zase můžete díky virtualizaci čerpat z téměř neomezených prostředků. Cloud vám může poskytovatel podle potřeby „roztáhnout“ – přidělí vám více procesorových jader, více paměti nebo více místa na disku. A stejně tak jej dokáže „smrsknout“, když výkon nepotřebujete.
 
Přehled starších článků | Autor: ITS Office | Počet přečtení: 5300x


Kontakt

ITS Office Technology, spol. s.r.o.
Těšínská 288
Šenov 739 34
Česká republika

Mobil:   +420 773 885 883
Tel:        +420 597 723 103
Fax:       +420 597 723 102

E-mail: info@itsoffice.cz

www.itsoffice.cz

 
ITS Office